Postup
1. Príprav si nechty
Ak sú nechty nalakované, odlakuj ich a ruky si umy najlepšie dezinfekčným mydlom. Drievkom treba pozatláčať kožičky okolo nechtu. Na ten je vhodný aj zmäkčovač kulikuly. Ďalej nechty skráť(asi na 1 mm), opilníkuj oblúčik a jemným pilníkom zmatni nechtové lôžko. Je dôležité, aby boli nechty rovnomerne zmatnené a nikde sa neleskli. Treba však dávať pozor aby sa nechty príliš nezbrúsili, ale aby sa len jemne zmatnil ich povrch. Nakoniec nechty opráš a pretri čističom pomocou buničiny
2. Nalep si typy
Priprav si tip na každý necht. Správnu veľkosť vyskúšaj tak, že tip prilož na necht a jemne pritláčaj po okrajoch. Tip musí presne kopírovať tvoj necht, nemá byť širší ani užší. Na spodnú časť tipu nanes lepidlo a prilep na necht. Začni pod 45 stupňovým uhlom a pomaly prikladaj na necht, aby sa nevytvorili vzduchové bubliny. Tie by totiž mohli spôsobiť problémy ako rôzne infekcie. Keď bude tip v správnej polohe sedieť na nechte, ľahko ho stlač a drž niekoľko sekúnd, kým bude pevne držať. Ak máš tipy so zarážkou, zarážka má kopírovať koniec nechtu.
3. Skrátenie tipov
Tipy nestrihaj klasickými manikúrovými nožničkami, pretože by mohli prasknúť. Skráť ich pomocou gilotíny na požadovanú dĺžku. Aby bol umelý necht čo najmenej namáhaný, strihaj ho rýchlym stlačením rukovätí gilotíny. Spôsobom, akým vložíš necht do gilotíny si dá zvoliť tvar špičky. Ak chceš hranatú špičku, vlož necht kolmo. Pri skracovaní pod miernym uhlom môžeš vytvoriť jemné zaoblenie. Tip prebrús drsnejším pilníkom alebo blokom. Starostlivo prebrús aj povrch tipu tak, aby nebol príliš zreteľný prechod medzi tipom a vlastným nechtom. Vyhni sa brúseniu vlastného nechtu!!! Prach odstráň.
4. Nanášanie primeru a podkladovej vrstvy gélu
Primer slúži na vytvorenie pevnej väzby medzi nechtom a gélom. Nanáša sa len na prírodný necht, nie na tip. Nechaj vyschnúť na vzduchu a nanes podkladovú vrstvu gélu (môžeš použiť priehľadný gél – clear alebo clear pink pre jemne ružový nádych). Nanášaj ho plochým štetcom v tenkej vrstve podobne ako lak na nechty. Začni od stredu nechtu a pokračuj po bokoch, pričom dávaj pozor, aby sa gél nedotýkal nechtovej kožičky (mal by byť cca 1mm od kožičky). Ak gél zatečie až k nej, vznikajú pri odrastaní odchlipy, ktoré sú dôvodom olupovania gélu. Následne daj vytvrdnúť do UV lampy na 120 sekúnd.
5. Druhá vrstva gélu
a) Francúzska manikúra
Pri francúzskej manikúre používaj tzv. kamuflážny UV gél, nájdeš ho pod názvami ako camouflage, cover či make-up. Slúži na vytvorenie prirodzeného vzhľadu nechtového lôžka a tiež na prekrytie farebných nerovností či mechanických poškodení. Štetcom si z téglika odober malé množstvo gélu (asi o veľkosti hrášku) a nanes na stred nechtu. Následne gél opatrne a jemne štetcom roztiahni do strán, no v malom množste, aby nevznikla hrubá vrstva po bokoch. So štetcom pracuj zľahka, iba na povrchu gélu, nesmieš sa dotýkať nechtu. Opäť dbaj na to, aby sa gél nedostal až k nechtovej kožičke. Ak sa tak stane, môžeš ho odstrániť pomocou drievka. Daj vytvrdnúť do UV lampy na 120 sekúnd. Potom nanes malé množstvo bieleho gélu na špičku nechtu a vytvor si líniu špičky podľa vlastnej fantázie. Dáme do UV lampy na 120 sekúnd.
Pri modelácii gelových nechtov je veľmi dôležité vytvarovať tzv. C - oblúk. Gél sa nanáša na necht tak, aby bola najhrubšia vrstva gélu približne uprostred nechtu v takzvanom stresovom bode (v mieste prechodu medzi tipom a prírodným nechtom). Je to miesto, kde je necht najviac zaťažovaný pri manipulácii, tlaku a nárazoch. Keď sa pozrieš z profilu na vymodelovaný gelový necht, nemal by byť rovný, ale sformovaný do oblúčika (do písmena C). Takto vytvarovaný necht je oveľa odolnejší a pri náraze sa nezlomí.
b) Priehľadný gél
Podobne môžeš vytvarovať nechty s použitím priehľadného gélu, do ktorého sa dajú zaliať ozdoby. Ozdoby môžeš rovno zmiešať s troškou gélu a naniesť na necht (napr. farebné prášky, glitre,...), alebo gél nanes na necht a väčšie ozdôbky doň povkladaj pomocou zdobiaceho pera alebo drievka. Nechaj vytvrdnúť v UV lampe 120 sekúnd. Ak si ozdoby neprimiešavala do gélu ale len vkladala na jeho povrch, nanes ešte jednu tenkú vrstvu gélu, aby si ozdoby zaliala a dáj opäť vytvrdnúť do UV lampy. Je už len na tebe, či použiješ priehľadný gél clear, clear pink alebo ich kombináciu a tiež akú farbu tipov zvolíš. Vždy však treba myslieť na C – oblúk.
6. Prebrúsenie nerovností a nanesenie vrchnej vrstvy gélu
Ak pri modelácii vznikli na nechte nerovnosti, prebrús ich blokom do požadovaného tvaru. Dávaj pri tom pozor, aby si nepoškodila ozdoby. Vrchný gél (top coat, guick finish) môže byť vo forme klasického gélu alebo vo fľaštičke so štetcom. V našej sade sú všetky gély jednofázové (zjednodušuje to prácu, nakoľko jeden gél môžeš použiť na všetky tri vrstvy – podkladový, stavebný, vrchný – záleží to ale aj od zvoleného spôsobu modelácie a zdobenia). Ako vrchnú vrstvu teda môžeš použiť UV gél clear alebo clear pink, alebo použijeme Top Coat UV vo fľaštičke so štetcom, ktorý je určený práve pre záverečný lesk. Po vytvrdnutí zotri výpotok a nemusíš už leštiť, gély sú prirodzene lesklé.
7. Záverečné ošetrenie
Na záver ošetri nechtovú kožičku olejčekom, ktorý je vhodný aj na bežné použitie na výživu prírodných nechtov.